Niedziela, 28 kwietnia 2024

Jaki tornister dla drobnego dziecka? Nie tylko rozmiar ma znaczenie!

20 października 2021

Najważniejszym zadaniem przy kompletowaniu wyprawki dla dziecka, które idzie do szkoły, jest zakup odpowiedniego tornistra.

Jak wybrać tornister dla dziecka?

Ze wszystkich opcji, z których możemy wybierać – tornister, plecak czy torba, to właśnie tornister ma najprostszy design. Jego wielkość pozwala na przechowywanie 3-4 książek i kilku zeszytów, wewnątrz są 2-3 przegródki. Taki tornister zapinany jest na metalowy karabińczyk. Wybierając tornister dla dziewczynki, musimy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność i bezpieczeństwo

Teczka szkolna posiada tylko jedną rączkę, w niektórych modelach w zestawie może znajdować się również długa, przeznaczona do noszenia na ramieniu. Ortopedzi nie radzą kupować takiego modelu, ponieważ przy obciążeniu jednego ramienia kręgosłup dziecka jest zdeformowany. Odpowiedni tornister powinien równomiernie leżeć na plecach dziewczynki.

Tornister szkolny musi mieć anatomiczne plecy. Jest to solidna rama, obszyta miękkimi nakładkami, o konturze przypominającym literę „X”. To dzięki „wklęsłości” obciążenie rozkłada się równomiernie. Każdy model ma uchwyt, ale tylko dorosły może nosić go jak torbę, podczas gdy dla pierwszoklasisty lepiej jest użyć pasków. Powinny mieć szerokość 5-8 centymetrów i kształt litery S. Grubość miękkiej wkładki wynosi 1 centymetr. Takie paski nie uciskają ramion, odtwarzają kontur ciała i dobrze mocują plecak na plecach. Warunkiem jest możliwość regulacji długości pasków. Uczennica może nosić tornistry, których masa nie przekracza 10% wagi dziecka, dlatego należy wybrać najlżejszy model. Dla pierwszoklasisty najlepszą opcją jest torba o minimalnej wadze.

Wcale nie jest konieczne ustalanie dokładnego rozmiaru tornistra w centymetrach. Ważne jest, aby produkt nie wystawał poza ramiona dziecka, a dolna krawędź przechodziła na poziomie talii, a górna krawędź — wzdłuż linii łopatek. Średnio wysokość pleców plecaka dla dziecka w wieku 1-2 nie powinna przekraczać 34-38 (rozmiar w centymetrach). Lepiej wybrać plecak dla pierwszoklasistki o tradycyjnym prostokątnym kształcie z twardym dnem i zmierzyć w centymetrach długość i szerokość tornistra, aby wszystkie akcesoria można było bez problemu zmieści się do torby. Oprócz tych podstawowych kwestii należy również wziąć pod uwagę materiał. Optymalnie jest kupić model z poliestru. Dodatkowo materiał ten jest impregnowany hydrofobowo, dzięki czemu tornister nie boi się deszczu, a zabrudzenia można łatwo usunąć. Dobrze wykonane szwy i wytrzymała tkanina gwarantują, że tornister będzie służył przez długi czas.

tornister dla dziewczynki

Tornister dla dziewczynki: najlepsze propozycje

Tornistry szkolne oferowane są w różnych segmentach cenowych, dzięki czemu każdy kupujący może wybrać odpowiedni model. Warto zauważyć, że rodzice nie powinni starać się oszczędzać przy wyborze tornistra, ponieważ postawa i zdrowie pleców dziecka zależą od „właściwego” plecaka, szczególnie w wieku 6-9 lat, kiedy następuje aktywna formacja kości.

Rodzice pierwszoklasistek powinni wybierać tornistry. W tym segmencie ich wielkość sprzedaży sięga 90%. Uczniowie innych klas podstawowych mogą kupić zarówno tornistry, jak i plecaki. Od 10-11 lat uczniowie wybierają wyłącznie plecaki i torby.

Przede wszystkim w tornistrach kupujący cenią trwałość, jakość, zastosowanie niezawodnych okuć oraz lekki materiał o wodoodpornej podstawie, który nie wydziela silnych zapachów. Funkcjonalne i wygodne modele, uwzględniające modowe trendy w swoim designie.

Bardzo ważne jest, aby tornister równomiernie rozkładał książki i zeszyty. W tym pomagają - sztywny tył i paski w kształcie litery S. Zgodnie z normami waga z uwzględnieniem zawartości nie powinna przekraczać 10% wagi dziewczynki (czyli około 2 kg), dla starszych uczniów ustalony jest limit do 15%. Waga pustego tornistra powinna wynosić 500-700 gramów. Modele ze sztywną tylną ścianą, osiągają półtora kilograma. Jeśli do tej wagi dodasz podręczniki, zeszyty, zeszyty, przybory do pisania – ciężar ten będzie nadmierny.

Dużo uwagi poświęca się bezpieczeństwu higienicznemu produktu, ponieważ tornistry przeznaczone są do użytku przez dzieci. Tornistry dla dzieci w wieku szkolnym muszą posiadać atest higieniczny, w przypadku plecaków nie jest on wymagany, ale wielu producentów stara się certyfikować wszystkie produkty, a producenci używają wysokiej jakości i sprawdzonych materiałów spełniających wymogi bezpieczeństwa.

Równomierne rozłożenie ciężaru na plecach i ramionach chroni dziecko przed skrzywieniem kręgosłupa i zahamowaniem wzrostu. Tylna ściana ortopedyczna, nawet przy dużym obciążeniu portfela, nie wywiera nacisku na plecy. Niektórzy producenci oferują plecaki, które skutecznie wspierają postawę i sprawiają, że podręczniki i zeszyty nie zostają uszkodzone. Jednak takie modele, nawet niewypełnione, mają znaczną wagę.