Czwartek, 19 września 2024
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zaopatrzyć się w drewno opałowe. Nie jest dużym problemem kupić lub przygotować kłody w lesie, a następnie przywieźć je na własne podwórko. Jednak cięcie drewna okrągłego na kliny za pomocą piły jest męczącym doświadczeniem. Jednym z urządzeń, za pomocą którego można łatwo i szybko rąbać drewno, jest łuparka świdrowa. Biorąc pod uwagę jej prostą konstrukcję i możliwość wykorzystania – nie tylko skraca czas pracy, ale też jest bezpieczniejsza od każdego innego narzędzia.
Łuparka świdrowa do drewna to świetna alternatywa dla każdego innego narzędzia. Swoją pracę wykonuje sprawnie, a co najważniejsze – szybko. Aby pracować z łuparką do drewna, nie trzeba przechodzić szkolenia – jest tak prosta w obsłudze, jak to tylko możliwe. Możesz z nią pracować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Pod tym względem jest znacznie wygodniejsza niż piła łańcuchowa. Prosta łuparka ma następujące cechy:
Łuparka przemysłowa jest bardziej wydajna. Potrafi wykonać dużą ilość pracy w krótkim czasie. Jej funkcjonalność zapewnia nie tylko cięcie, ale również podawanie i przycinanie kłód. Jednak za te funkcje będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Łuparki do drewna różnią się również zasadą działania. Najprostsze są te mechaniczne. Przeznaczone są do obsługi małych kłód, około 0,5 metra. Łuparka mechaniczna do drewna to bardziej zaawansowana maszyna. Składa się z ramy i silnika, dzięki czemu poradzi sobie z większymi kłodami. Łuparka hydrauliczna to droga jednostka przemysłowa. Radzi sobie z każdym rodzajem drewna, niezależnie od jego twardości i wilgotności. Z reguły kupowana jest do użytku przemysłowego, ale nadaje się również do pracy na wsi.
Łuparki świdrowe znajdziesz w ofercie sklepu na https://alltech-shop.eu/
Łuparki różnią się sposobem układania drewna opałowego. Istnieją 3 rodzaje:
Głównym elementem decydującym o mocy i osiągach jest silnik. Mocniejsze łuparki do drewna kupowane do celów przemysłowych, są w stanie pracować z dłuższymi i grubszymi kłodami. Można je podłączyć do sieci 220 lub 280V. Hydrauliczna łuparka do drewna zawiera takie części, jak:
Schemat hydraulicznej łuparki do drewna jest taki sam zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej. Tylko w wersji pionowej zamiast podparcia umieszczono urządzenie tnące.
Wymiary stołu zależą bezpośrednio od budowy obsługującej osoby i samej konstrukcji łuparki. Najczęściej ma on następujące wymiary:
Najczęściej silnik elektryczny znajduje się w dolnej części, co pomaga chronić go przed różnymi wiórami lub drobnymi wiórami. W przypadku korzystania z silnika z ciągnika prowadzącego należy go umieścić na tym samym poziomie z klinem śrubowym. Taki układ jest bardzo wygodny podczas pracy maszyny, jeśli potrzebujesz dostosować prędkość lub dodać paliwo. Projektując ramię elektryczne, należy określić sposób napinania napędu pasowego. Aby to zrobić, musisz zainstalować dodatkowe rolki lub koła zębate. Na napęd pasowy warto zamocować specjalną osłonę ochronną, którą można wykonać z kawałka blachy i przymocować do powierzchni roboczej materiałami mocującymi.
Za pomocą elektrycznej szlifierki żelazne narożniki lub rury są cięte na małe kawałki, które są potrzebne do złożenia stołu. Z grubej blachy żelaznej musisz wyciąć dolną półkę i powierzchnię prostokątnego stołu. Dolne i górne zespoły ramy łączy się za pomocą spawarki, a następnie mocuje się do nich nogi. Bardzo często do stołu przyspawane są dwie osie, na których montuje się małe kółka. W ten sposób maszyna staje się mobilna. Następnie musisz zainstalować płaski blat i półkę. Wspornik silnika elektrycznego jest montowany i przyspawany do podstawy urządzenia. Koło napędowe umieszcza się na wale roboczym silnika, po czym silnik montuje się na przygotowanej ramie nośnej.
Niezbędny jest montaż mechanizmu wału stożka śrubowego. W tym celu łożyska muszą być wciśnięte w specjalne obudowy. Następnie montowany jest wał roboczy i koła pasowe. Przygotowany zestaw mocuje się do powierzchni roboczej za pomocą materiałów mocujących, po uprzednim wykonaniu otworów przelotowych w blacie. Wał roboczy musi się dobrze obracać. Wszystkie koła pasowe powinny być wyposażone w połączenia wpustowe.