Środa, 24 lipca 2024

Płytki imitujące kamień. Ponadczasowe wzory!

25 maja 2021

Kamienne płytki ceramiczne pozwalają nadać pomieszczeniu wyjątkowy wygląd. Naturalne materiały dodają wnętrzu przytulności, dlatego płytki imitujące naturalny kamień nadają wnętrzu nie tylko piękno, ale i wyjątkowy komfort. Ze względu na swój oryginalny wygląd i doskonałą wydajność ta płytka jest coraz bardziej popularna.

Zastosowanie

Projektanci używają ich zarówno do dekoracji zewnętrznej budynków, jak i do dekoracji wnętrz. Ze względu na swoją wytrzymałość, niezawodność i trwałość we wnętrzach stosuje się płytki kamienne, zarówno do dekoracji ścian, jak i jako wykładzinę podłogową. Można ją łatwo czyścić dowolnym detergentem i zachowuje swój dekoracyjny wygląd przez wiele lat. Do dekoracji zewnętrznej jest używana ze względu na następujące właściwości:

 • nie traci nasycenia kolorów pod wpływem światła słonecznego;
 • płytka dobrze znosi różne ekstremalne temperatury;
 • doskonale chroni ściany przed wilgocią i doskonale zatrzymuje ciepło.

Technologie produkcji płytek ceramicznych osiągnęły tak wysoki poziom, że trudno od razu odróżnić materiał pod kamień od wyrobów z kamienia naturalnego. Płytki ceramiczne do tego typu mogą mieć następującą powierzchnię:

 • matową;
 • lśniącą;
 • porowatą.

Do podłóg najczęściej stosuje się płytki matowe. Ten materiał jest bardziej praktyczny i nie ma tych wad, które występują w kamieniu naturalnym: od ukrytych wad na pęknięciach, zwiększonej absorpcji wilgoci, po promieniowanie. Płytki błyszczące - mogą ozdobić zarówno ściany, jak i podłogi. Płytki porowate służą do dekoracji salonu lub przedpokoju. Kamienne płytki podłogowe są głównie wykonane w formacie kwadratowym.

Jako element dekoracyjny kamienna ściana z płytek może ozdobić każde pomieszczenie w mieszkaniu. To wykończenie jest często używane w korytarzach. Dzięki temu pokój wygląda jak starożytny zamek. Wyjątkową atmosferę, jaką tworzy ten materiał, można poczuć już patrząc na zdjęcia takich pomieszczeń.

płytki kamieniopodobne

Płytki kamieniopodobne do sterylnej łazienki

Płytki dzielimy na malowane i nielakierowane, tłoczone i gładkie. Często przed montażem płytka jest dodatkowo powlekana kompozycją hydrofobizującą. Płytki Pamesa to płytki ceramiczne z efektem kamienia, charakteryzują się one dużą wytrzymałością i trwałością. Mogą wytrzymać nawet znaczne obciążenia. Najczęściej łazienki wyposażane są w materiały imitujące onyks lub granit. Nie absorbują zapachów i zanieczyszczeń. Kamienne płytki dekoracyjne do łazienki mają szereg ważnych zalet.

 • Odporne na blaknięcie. Wygląd płytek i wzory na nich pozostają niezmienione przez długi czas, nie blakną.
 • Siła i trwałość. Płytki ceramiczne o kamiennym wyglądzie mogą trwać długo, nawet jeśli są poddawane dużym obciążeniom mechanicznym.
 • Praktyczność. Takie płytki dekoracyjne są łatwe w utrzymaniu, nie boją się chemicznych detergentów.
 • Wszechstronność zastosowania. Taka płytka będzie pasować do prawie każdego stylu projektowania.
 • Ładny wygląd. Kamienne płytki dekoracyjne mogą ozdobić każdą łazienkę. Ponadto dziś w sklepach można znaleźć taki materiał o różnych wzorach i różnych rozmiarach.

Jednak ta płytka ma również pewne wady.

 • Słaba odporność na ścieranie. Z tego powodu montaż takich płytek dekoracyjnych powinien wykonać profesjonalista.
 • Modele gipsowe ulegają deformacji. Proces ten zachodzi ze względu na fakt, że taki materiał ma właściwości pochłaniające wodę.

Jak wybrać?

Wybierając płytki tego typu, należy zwrócić uwagę na powierzchnię materiału. Modele wysokiej jakości powinny być teksturowane, nie mogą różnić się zbytnio od powierzchni kamienia naturalnego. Zwróć też uwagę, czy powierzchnia nie jest porowata, ponieważ wskazuje to na niską jakość takich płytek. Taki materiał nie będzie trwały. Należy również wziąć pod uwagę grubość produktu. Może wynosić od 1 do 5 centymetrów. Lepiej jest wybierać modele o tej samej grubości na całej długości i szerokości. W przeciwnym razie trudno będzie go zamontować na okładzinach ściennych.

Płytki łazienkowe o wyglądzie kamienia mogą mieć różne kolory. Ponadto specjalna technologia wytwarzania takiego materiału powoduje, że nie ma dwóch całkowicie identycznych płytek. Obecnie płytki przypominające granit są uważane za popularną opcję. Są też płytki w stylu malachitu. Doskonale nadają się do stworzenia ciekawego i lekkiego wnętrza. Onyks w jasnoróżowych, jasnozielonych i bursztynowych odcieniach może sprawić, że łazienka zyska na elegancji, a jednocześnie będzie jasna i przestronna. Do układania płytek nadają się następujące ściany:

 • cegła;
 • beton;
 • pokryte płytą gipsowo-kartonową i innymi.

Jeśli musisz przykleić płytki ceramiczne na nierównej powierzchni, to najpierw musisz wyrównać ścianę tynkiem i pokryć ją podkładem. Szwy pomiędzy klejonymi płytkami są zamaskowane kitem, który w języku fachowym nazywa się fugą lub fugą, dopasowaną kolorystycznie do kamienia ozdobnego. Najpopularniejszą i wszechstronną opcją kolorystyczną jest szaro-beżowy.