Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Rodzaje łańcuchów tulejkowych a sposób wykorzystania

19 października 2021

Łańcuchy tulejkowe są powszechnie stosowane w transporcie, a także w maszynach roślinnych czy przemyśle lub kopalniach.

Łańcuch płytkowy tulejkowy

Łańcuchy tulejkowe trakcyjne wykonane są z wysokiej jakości stali stopowych. Łańcuchy wytrzymują różne obciążenia mechaniczne i są testowane pod kątem niezawodności. Jednorzędowe i dwurzędowe łańcuchy płytowe trakcyjne, są szeroko stosowane w napędach kontenerowych, w windach, przenośnikach. Są łatwe w utrzymaniu. Cechują się też wysoką wydajnością podczas pracy, ponieważ dobrze znoszą obciążenie rozciągające. Przy wyborze odpowiedniego projektu należy wziąć pod uwagę etap mocowania.

Istnieją wersje składane i nie rozkładane. Obie wersje mają wysoką wytrzymałość Elementy urządzenia są wykonane ze stali nierdzewnej i są wymagane do zabezpieczenia dodatkowych elementów. Ich największe zalety to:

  • Odporność na wahania temperatury.
  • Długa żywotność.
  • Szybkość pracy.
  • Szerokie zastosowanie.

Płyty mogą mieć konstrukcję standardową lub specjalną modyfikację z innym kształtem otworów i wymiarami elementów łączących. Łańcuchy bardzo dobrze wytrzymują zmiany warunków oraz temperatury i są odporne na korozję, gdyż są wykonane z wysokiej jakości stali wysokostopowej. Bezproblemowe przesuwanie gwarantują rolki, co pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności. Segment zewnętrzny oraz wewnętrzny  są ze sobą złączone i muszą spełniać wysokie wymagania technologiczne. Modyfikacje łańcuchów są możliwe, dzięki czemu wzrasta stopień ich niezawodności.

Łańcuchy trakcyjne stały się integralną częścią wyposażenia przemysłu lekkiego i ciężkiego. Znajdują się w różnych mechanizmach transportowych i podnoszących, wykorzystywanych na potrzeby przemysłowe i domowe. Klient musi jedynie wybrać odpowiedni typ, rozmiar ogniwa i wymaganą długość. Łańcuchy płytowe są w stanie wytrzymać duże obciążenia, dlatego można je znaleźć:

  • Na przenośnikach.
  • W sprzęcie drukarskim.
  • W transporcie.
  • W mechanizmach kopalnianych.
  • W maszynach rolniczych.

Konstrukcja łańcuchów jest maksymalnie przemyślana, zapewnia im wytrzymałość i trwałość. Produkty znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ale ich głównym przeznaczeniem jest transport towarów na przenośnikach lub windach.

Łańcuch płytkowy tulejkowy

Łańcuch sworzniowy tulejkowy

Łańcuch sworzniowy tulejkowy jest jednym z najbardziej poszukiwanych elementów różnych maszyn i mechanizmów, służy do przenoszenia energii pomiędzy wałami na odległość. Są proste w konstrukcji i niezawodne. Taki łańcuch ma wysoką wydajność i trwałość. Ze względu na prostotę produkcji są produkowane przez dziesiątki przedsiębiorstw na całym świecie, opracowano kilka rodzajów norm dotyczących produkcji identycznych produktów.

Każdy łańcuch rolkowy zawiera dwa rodzaje powtarzających się elementów - ogniwa: Link wewnętrzny. Składa się z dwóch płyt połączonych dwiema stałymi tulejami, na których nasunięte są swobodnie obracające się rolki. Link zewnętrzny. Są to dwie zewnętrzne płyty, które są utrzymywane razem przez prasowane rolki. Przechodzą przez tuleje na wewnętrznych ogniwach łańcucha.

Najważniejszą funkcję w tym projekcie przypisuje się rolce. Toczy się po zębie koła zębatego, podczas gdy tarcie ślizgowe jest zastępowane tarciem tocznym. Dzięki temu możliwe jest maksymalizowanie wydajności, praktycznie nie traci się energii podczas transmisji, a mechanizm zużywa się bardzo powoli.

W procesie produkcji rolki poddawane są specjalnej obróbce w wysokich temperaturach - zwiększa to ich wytrzymałość i trwałość. W celu zmniejszenia tarcia i zwiększenia wydajności przekładni łańcuchy są dodatkowo smarowane – środek smarny zapobiega korozji i chroni metal przed działaniem agresywnych mediów. Istnieją również łańcuchy z wewnętrznymi ogniwami bez rękawów. W tym projekcie zamiast tulei zastosowano wybrzuszenia płytek wewnętrznych, są one wykonane z dużą precyzją i skręcają się do siebie w projekcie. Łańcuchy tego typu są tańsze w produkcji, ale gorzej wytrzymują duże obciążenia.

Łańcuchy łączy się i rozłącza za pomocą specjalnego narzędzia - jest to wydłużony sztywny zacisk wykonany ze stali o wysokiej wytrzymałości, średnica końcówki jest nieco mniejsza niż rolka łańcucha. Zewnętrzne ogniwa łańcuchów napędowych mogą być składane, odpowiednia opcja jest wybierana zgodnie ze standardowym rozmiarem łańcucha.

Do niedawna normy dla łańcuchów rolkowych były określane przez zakład produkcyjny, ale później produkcja została ujednolicona dla wygody doboru odpowiednich rozmiarów produktów. Istnieją normy krajowe – zgodne z unijnymi, a także brytyjskie, amerykańskie i globalna norma ISO 606, za pomocą której możesz wybrać odpowiedni analog łańcucha w dowolnym kraju.