Wtorek, 23 kwietnia 2024

Jak dbać o stawy - Obalamy mity

12 listopada 2021

Przykro mi, jeśli szukałeś polecanych maści i suplementów. Podobne produkty nie wzbudzają mojego zaufania. Zdarza się, że certyfikaty potwierdzające ich skuteczność są wynikiem zbyt małej liczby testerów lub zbyt szybkiego podania ich pacjentom. Suplementacja powinna być stosowana w połączeniu z ćwiczeniami. To rodzi pytanie o prawdziwe przyczyny poprawy zdrowia.

Jako fizjoterapeuta jestem przekonany, że najlepszym sposobem zapobiegania problemom ze stawami jest rotacja, ściskanie i rozciąganie. Ponieważ długotrwały bezruch ma najbardziej szkodliwy wpływ na ich stan, wyobraźmy sobie, że chrząstka stawowa jest jak gąbka. Twardnieje ona, jeśli pozostawimy ją bez opieki. Może to zrobić tylko wtedy, gdy jest ściśnięta, rozluźniona i zdolna do wchłaniania i uwalniania wody. Stawy są takie same, z tą różnicą, że zamiast wody przyjmowane są składniki odżywcze i produkty uboczne.

Jak możesz wzmocnić swoje stawy?

Znasz dowcip o zanikających organach, gdy nie są one używane. Nie jest to żart o kondycji Twoich stawów. Według Delepch-Wolff, aby kości i stawy uległy mineralizacji, muszą być stymulowane przez ciągłe zaciskanie i rozluźnianie. Te części ciała staną się słabsze, zamiast się wzmocnić. Jeśli próbowałeś wymówić się od ćwiczeń mówiąc: "Powinienem oszczędzać stawy, lepiej dla nich będzie, jeśli będą leżeć", to zrozumiesz, że było to fałszywe przekonanie. Wszystko powinno być robione w granicach rozsądku. Ćwiczenie się może być tak samo szkodliwe, jak brak ruchu.

Najlepszych fizjoterapeutów szukaj na fizjoterapia Bemowo.

Czy wiesz, że w Anglii istnieją programy ćwiczeń siłowych dla seniorów? Tak, hantle i sztangi to właściwe określenia. W Polsce wydaje się to niemożliwe do wyobrażenia. Ćwiczenia z ciężarkami są stałym zaleceniem w walce z osteoporozą na oddziałach rehabilitacyjnych. Od zdrowia i kondycji układu mięśniowo-szkieletowego zależy również sprawność stawów. Poprzez rozwój tkanki mięśniowej możemy również budować tkankę mięśniową oraz wzmacniać kości i chrząstkę stawową.

Jak chronić swoje stawy?

Wokół tego, jak dbać o stawy, krąży wiele mitów. Według powszechnej opinii, bieganie jest częstą przyczyną uszkodzeń stawów. Najnowsze badania wykazały, że bieganie może w rzeczywistości poprawić stan Twoich kolan i kostek. Osoby, które biegają więcej niż 50 km tygodniowo, mają o 11,4% większe krążki międzykręgowe, które są lepiej nawilżone, niż osoby, które nie biegają w ogóle. Ten rodzaj ćwiczeń nie jest dla każdego. Jeśli jednak nie miałeś żadnych problemów ze stawami, dlaczego nie kontynuować biegania?

Ważne jest, aby oprócz wyboru odpowiedniej aktywności zadbać o swoje stawy i kontrolować wagę. Osoby, które są bardzo aktywne fizycznie powinny również pamiętać o okresie regeneracji. Choć ruch jest niezbędny dla utrzymania sprawności organizmu, może być również szkodliwy, co wielokrotnie podkreślałam. Nie należy ćwiczyć z głową. W przypadku odczuwania jakichkolwiek dolegliwości bólowych należy skonsultować się ze specjalistą. Ostre objawy są często lekceważone, a przewlekłe problemy można łatwo zignorować.

Więcej artykułów znajdziesz na https://nabemowie.pl.