Czwartek, 23 maja 2024

5 sposobów jak dbać o twoje serce.

1 grudnia 2020

 

To, co sprawia, że statystyki te są szczególnie smutne, to fakt, że tak wielu z tych zgonów można uniknąć. W przeciwieństwie do wielu innych schorzeń, które mogą pojawić się niespodziewanie, lub które są obecnie nieuleczalne, wiele zgonów związanych z chorobami serca jest wynikiem wyboru stylu życia. Aby rozwiązać ten krajowy problem, musimy zastanowić się nad własnym zachowaniem i podjąć aktywne starania, aby lepiej zadbać o nasze serce. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów dbania o swoje serce i utrzymywania go w zdrowiu. 

Dieta

 
Każdy wie, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszego serca, a ponieważ większość z nas je wiele razy dziennie, jest to obszar, w którym zmiany i rozważania mogą mieć ogromny wpływ. 

Podejmowanie prostych kroków, takich jak zmniejszenie spożycia tłuszczów trans i nasyconych przy jednoczesnym zwiększeniu ilości spożywanych warzyw, może mieć długotrwały wpływ na ogólny stan zdrowia naszego serca i drastycznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszym blogu na temat zdrowego odżywiania się sercem. 

Drinki


Oczywiście, nie możemy rozmawiać o jedzeniu, nie wspominając o piciu. Jeśli chodzi o napoje alkoholowe, regularne spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może wpływać na serce i zwiększać ryzyko chorób serca na wiele sposobów, np. poprzez zwiększanie ciśnienia krwi, osłabianie mięśni serca i powodowanie nieregularnego bicia serca. 

Należy również zauważyć, że nadmierne picie nie dotyczy tylko osób, które upadają po pijanemu na ulicy; wypicie więcej niż 10 drinków tygodniowo wystarczy, aby zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. A jeśli chodzi o słodkie napoje, spożycie więcej niż 3 drinków dziennie wystarczy, aby podwoić ryzyko choroby serca. 

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest wyrobienie sobie nawyku picia zdrowszych alternatyw, takich jak zielona herbata. Możesz przeczytać o korzyściach, które zielona herbata może mieć na serce, i ogólnego zdrowia, w tym poście. 

Zarządzanie wagami 


Rzeczy, które jemy i pijemy mają oczywiście duży wpływ na naszą wagę, co z kolei wpływa na nasze prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca. Podczas gdy niektórzy mogą twierdzić, że waga jest po prostu wskaźnikiem innej kwestii (np. złej diety), przyrost masy ciała jest trochę spirali w dół. 

Ludzie zazwyczaj stają się nadwagą, ponieważ zużywają więcej niż spalają się w czasie ćwiczeń, ale fakt, że przybierają na wadze nie tylko sprawia, że jest mniej prawdopodobne, że będą ćwiczyć, zmusza ich serce do cięższej pracy, aby zająć się i przenieść większe ciało. Sytuację pogarsza fakt, że zwiększone nagromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach oznacza, że serce musi naciskać mocniej, aby uzyskać taką samą ilość wykonanej pracy, co w sumie znacznie zwiększa ryzyko choroby serca u danej osoby. 

W poprzednim poście omówiliśmy niektóre z najlepszych ćwiczeń do zarządzania wagą, które mogą pomóc ludziom schudnąć bez stawiania ich pod zbyt dużym stresem. 

Joga i pilates 


Chociaż waga jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o zdrowie serca, nie jest ona doskonałą miarą zdrowia człowieka. Wszyscy wiemy, że istnieją ludzie, którzy mogą wydawać się jeść tyle, ile chcą, nigdy nie ruszać mięśniem, a mimo to utrzymać pozornie zdrową wagę. Ale jest całkowicie możliwe, że pod powierzchnią, zdrowie ich serca jest tak samo złe jak, lub gorzej niż ktoś, kto jest cięższy. 

Więc chociaż ćwiczenia są ważne, to nie zawsze chodzi o zarządzanie naszą wagą. W tym kontekście, formy ćwiczeń, takie jak joga czy pilates mogą być niezwykle korzystne. Zostały one pokazane w celu poprawy kluczowych elementów naszego zdrowia sercowo-naczyniowego, takich jak przepływ krwi, ciśnienie i poziom cukru, jak również poprawy naszego zdrowia psychicznego i siły naszego systemu odpornościowego. 

Ruszaj się 


Regularne ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, ale nawet osoby, które starają się trenować, mogą nieświadomie narażać się na ryzyko rozwoju chorób serca. W dzisiejszym świecie wielu z nas spędza dużą część swoich dni siedząc w jednym miejscu. 

Niezależnie od tego, czy dzieje się tak dlatego, że tak wiele naszej pracy wykonujemy na komputerach, czy też dlatego, że konsumujemy coraz większe ilości mediów, wielu z nas ma tendencję do pękania w szwach, a następnie pozostawania w nich przez długi czas. 

Nawet jeśli ćwiczysz, ważne jest, aby nigdy nie pozwolić sobie na zbyt długie osiadanie. Regularne poruszanie się nawet niewielką ilością w ciągu dnia zapobiega przechodzeniu organizmu w pełny "tryb odpoczynku", co wpływa na takie rzeczy jak napięcie mięśni, zdolność do oddychania i oczywiście serce. 

W rzeczywistości, przejście z pozycji siedzącej do rygorystycznych ćwiczeń może być szokiem dla organizmu i faktycznie spowodować szkody, więc sprawdź naszą listę małych sposobów, aby utrzymać się w ruchu przez cały dzień. 

Dlaczego zdrowie serca jest tak ważne


Choroby serca są największą przyczyną zgonów w Irlandii, więc każdy z nas musi przyznać, że nie jest to jakaś abstrakcyjna rzecz, która dotyka tylko niektórych ludzi. 

Wspomnieliśmy wcześniej, że choroby serca są odpowiedzialne za około jedną trzecią zgonów w Irlandii, około 10 000 osób. Są to jednak tylko coroczne zgony, a oczekuje się, że do 2030 roku choroby serca staną się główną przyczyną niepełnosprawności. Około 90.000 osób w Irlandii cierpi na niewydolność serca, a kolejne 160.000 ma "znaczne upośledzenie funkcji serca". 

Chociaż w ostatnich latach obserwujemy poprawę niektórych z tych danych liczbowych, jeśli chodzi o zdrowie serca, pozostajemy poniżej średniej UE, a zatem od każdego z nas zależy, czy weźmiemy na siebie odpowiedzialność za własne zdrowie i podejmiemy kroki niezbędne do zmniejszenia własnego ryzyka.