Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Co daje regularne picie wody?

29 grudnia 2021

1 litr na każde 30 kilogramów masy ciała - jest to ilość płynów, którą dorośli powinni spożywać codziennie w postaci wody i innych napojów. Odpowiada to 1,5-2,5 litra lub 6-10 szklankom dziennie. Zapotrzebowanie na płyny zwiększa się również w wyniku aktywności fizycznej i wyższych temperatur. Dlaczego picie dużej ilości wody jest tak ważne?

60% ludzkiego ciała to woda. Mózg zawiera 80% wody, a krew 86%. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania prawie wszystkich narządów wewnętrznych. Nic więc dziwnego, że picie wody jest tak istotne dla zdrowia ludzkiego organizmu.

8 powodów, dla których warto pić wodę: Jakie są korzyści z picia wody?

Nawet utrata 1-2% wody może powodować zmęczenie i problemy z koncentracją. Niedobór 10% może zagrażać życiu. Nawodnienie jest niezbędne, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować i wspierać naturalne procesy, które w nim zachodzą. Jakie inne korzyści ma woda?

 1. Usprawnia trawienie - woda zawarta w ślinie i sokach żołądkowych umożliwia formowanie kęsów, połykanie i transport pokarmu przez przewód pokarmowy. Woda jest również ważna dla dostarczania składników odżywczych do wszystkich komórek ciała.
 2. Woda oczyszcza organizm - woda pozwala organizmowi wyeliminować szkodliwe lub niepotrzebne składniki przemiany materii.
 3. Picie wody wspomaga odchudzanie. Przyspiesza metabolizm i zmniejsza napady głodu (głód często mylony jest z pragnieniem). Woda jest świetną alternatywą dla słodzonych napojów i napojów gazowanych, ponieważ nie zawiera cukru i ma zero kalorii.
 4. Poprawia wygląd i elastyczność skóry. Pijąc odpowiednią ilość wody, skóra staje się nawilżona, elastyczna, a także pojawiają się na niej mniej widoczne zmarszczki. Woda może również pomóc w walce z cellulitem.
 5. Reguluje temperaturę ciała - gdy temperatura na zewnątrz staje się zbyt wysoka, woda wyparowuje z powierzchni skóry w postaci potu.
 6. Zmniejsza zmęczenie - picie wody w pracy pomaga utrzymać optymalne nawodnienie, dotlenienie i zdrowie wszystkich tkanek organizmu oraz mózgu. Ważne jest, aby zapewnić pracownikom stały dostęp do wody. Poprawia to ich koncentrację, wydajność i ogólny stan zdrowia.
 7. Poprawia wytrzymałość, wydolność fizyczną i ciśnienie krwi. Odpowiada za dotlenienie i skurcze mięśni.
 8. Picie dużej ilości wody może zapobiec wielu chorobom - łagodzi bóle głowy, zapobiega zaparciom, pomaga zapobiegać chorobom serca, nerek i zgadze.

Woda jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Płyny są również wymagane przy niektórych czynnościach i stanach chorobowych. Szczególnie ważne jest, aby pić dużo wody, jeśli jesteś:

 • Możesz przebywać w ciepłym miejscu (np. Możesz przebywać w ogrzewanym pomieszczeniu (np.
 • Picie dużej ilości kawy i herbaty może powodować utratę wody.
 • Jesteś zaangażowany w ciężki wysiłek fizyczny lub uprawiasz sport.

Pamiętaj, że woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Maluchy powinny spożywać 800 ml płynów dziennie (w tym 400 ml wody) w ciągu pierwszego roku życia. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinny pić około 1300 ml dziennie. Ruchliwe przedszkolaki mogą potrzebować nawet 1700 ml. Ważne jest, aby wpajać dzieciom zdrowe nawyki od najwcześniejszych lat.

Sprawdź również: Dzbanek i zmiękczacz wody: Co je łączy? Który z nich wybrać? - dowiedz się na https://zdrowah2o.pl/a,ixyr

picie wody

Jak pić wodę?

Pij wodę regularnie, ale w mniejszych ilościach. Organizm będzie mógł łatwiej wchłaniać płyny, jeśli będzie to robił regularnie. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do utraty minerałów. Organizm zazwyczaj sam sygnalizuje, że potrzebuje płynów. Odwodnienie może powodować uporczywe i silne pragnienie, które może być niebezpieczne dla zdrowia.

Warto sięgać po wodę zaraz po przebudzeniu. Szklanka tego płynu z rana pomoże uzupełnić wodę utraconą w nocy, a także pobudzi metabolizm. Osoby starające się schudnąć powinny również pić wodę na 20 minut przed jedzeniem. Pozwoli to zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów.

Jaki rodzaj wody powinieneś pić?

Zarówno woda gazowana, jak i niegazowana są dobre dla Twojego organizmu. Woda gazowana jest często uważana za orzeźwiającą ze względu na wysoką zawartość dwutlenku węgla. Powinny jej unikać osoby z problemami żołądkowymi lub krtaniowymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz małe dzieci. Nie ma ograniczeń dotyczących picia wody niegazowanej.

Jeśli nie lubisz smaku wody, możesz dodać do niej plasterek cytryny. Woda z cytryną przed śniadaniem pobudza metabolizm i jest orzeźwiająca! ), limonka, ogórek lub owoce: maliny i jeżyny, truskawki, itp.

Ale woda gazowana czy niegazowana to nie jedyna opcja. Dostępne są również wody zmineralizowane i mineralizowane. Wody te, oprócz tego, że nawadniają organizm, gaszą pragnienie i dostarczają pewnych pierwiastków, takich jak magnez, wapń i sód, są również dostępne. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią dla siebie.