Piątek, 26 kwietnia 2024

Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych. Czym się różnią?

26 maja 2021

Zazwyczaj gdy wybieramy okulary przeciwsłoneczne, kierujemy się dość infantylnymi kwestiami. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby odpowiadały nam one pod względem wizualnym i pasowały do kształtu naszej twarzy. Ponadto skupiamy się na ich kolorystyce czy też zdobieniach. Czy to najważniejsze zalety okularów przeciwsłonecznych? Zdecydowanie nie. Istotne są przede wszystkim ich parametry, aby prócz odpowiedniego wyglądu, chroniły one również nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Okulary przeciwsłoneczne: parametry jakie powinny spełniać

Wybrane przez nas okulary przeciwsłoneczne, powinny spełniać kilka podstawowych kryteriów i posiadać odpowiednie parametry. Istotne jest to, aby były one wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Za co ona odpowiada? Przede wszystkim zapobiega temu, aby światło odbijało się od okularów i tym samym również od oka. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzenia kontrastu oraz kolorów. Jeśli powłoka została nałożona na tylną część szkiełka, wówczas redukuje się ilość światła wpadającego z boku i cały oraz staje się zdecydowanie bardziej wyostrzony.

Ważną cechą okularów przeciwsłonecznych, jest także zastosowany w nich filtr polaryzacyjny. Neutralizuje on bardzo skutecznie odblaski światła, gdy odbija się ono przykładowo od wody, ale również śniegu w trakcie uprawiania sportów zimowych. Takie okulary bardzo dobrze sprawdzają się również gdy jeździmy samochodem, ponieważ dzięki temu obraz jest wyostrzony i kontrastowy.

Jeśli chcemy aby okulary były naprawdę porządne, to powinny posiadać także odpowiednią moc filtra UV. Obecnie moc na poziomie UV 400, uważa się za najbardziej optymalną, ponieważ w całości pochłania ona promieniowanie słoneczne. Słabsze filtry nie spełniają do końca swojej funkcji. Okulary powinno zatem kupować się w profesjonalnym salonie optycznym a nie przykładowo na bazarze, gdzie czasem takich wartości nie jesteśmy w stanie nawet sprawdzić lub w okularach nie ma zastosowanych żadnych zabezpieczeń.

Jeśli nosimy okulary korekcyjne, to powinniśmy inwestować również w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Muszą one posiadać filtr fotochromowy, który chroni oczywiście oczy przed promieniami UV, ale również umożliwia odpowiednie widzenie wtedy gdy jest dużo światła i w momentach gdy naświetlenie jest niedostateczne. Soczewki automatycznie w takich okularach się rozjaśniają oraz przyciemniają, w zależności od sytuacji.

Filtry w takich okularach, zawsze posiadają odpowiednie oznaczenia, od 1 do 4. Filtr kategorii 1, przepuszcza aż 40% światła, a kategorii 4 jedynie 8%. Im wyższa liczba, tym lepszy filtr.

Na okularach powinien znajdować się również znaczek CE informujący nas o tym, że okulary są zgodne z dyrektywami UE i przeszły wszelkie specjalistyczne badania, pod kątem ich jakości oraz bezpieczeństwa ich noszenia.

Okulary przeciwsłoneczne

Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne muszą spełniać powyżej wymienione wymagania. Czy tyczą się one również koloru samych soczewek? Moglibyśmy wychodzić z założenia, że nie jest on istotny. Niemniej jednak ma duży wpływ na jakość naszego widzenia, a nie tylko na kwestie estetyczne.

Soczewki w kolorze brązowym, bardzo dobrze zatrzymują światło niebieskie. Podnoszą również kontrast kolorów i sprawiają, że głębia ostrości jest większa. Oczy w nich odpoczywają, dlatego są polecane dla osób, które mają szczególnie wrażliwy wzrok.

Soczewki szare, są natomiast uważane za bardzo neutralne. Nie zmieniają one kolorów otoczenia, dlatego też lepiej ocenia się w nich odległości i dobrze się widzi rzeczywisty obraz rzeczy.

Zielone soczewki mają pozytywny wpływ na widzenie koloru zielonego. Nie są one polecane dla kierowców.

Żółte oraz pomarańczowe soczewki, znacznie poprawiają kontrast widzenia po zmroki. Są one w odróżnieniu od zielonych, bardzo polecane dla kierowców.

Fioletowe soczewki sprawiają, że kolory na dalszym planie są gorzej widoczne. Mają one jednak wpływ na uwydatnienie koloru poszczególnych obiektów, na zielonym tle - idealne dla myśliwych.

Niebieskie dobrze się sprawdzają w przypadku zmiennych warunków pogodowych. Dobrze uwydatniają żółty kolor.

Czerwone soczewki są polecane na wieczorną porę, gdy światło słoneczne nie jest już tak intensywne.