Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Jak powinien wyglądać idealny plecak szkolny?

17 stycznia 2022

Może Ci się wydawać, że idealny plecak szkolny to tylko dodatek. Ma być narzędziem, które spodoba się Twojemu dziecku i wzbudzi podziw rówieśników. Nie ma nic bardziej mylnego. Plecak szkolny może mieć wpływ na ogólne samopoczucie dziecka.

Na co zwracać uwagę podczas zakupów plecaka?

Sprawa może wydawać się prosta, ale nie powinna być przedmiotem troski naszego dziecka. Plecak musi spełniać potrzeby dziecka i zachęcać je do chodzenia do szkoły. Jednak powinien również spełniać zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. To właśnie ten urząd ma najważniejsze wytyczne dotyczące plecaków szkolnych. Plecak nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi dziecka. Zbyt duże obciążenie może powodować nieprawidłowe krzywizny i wady postawy. Plecak młodzieżowy lub szkolny powinien mieć usztywnioną tylną ściankę (np. użyj gąbki do wyścielenia tylnej ścianki plecaka szkolnego lub młodzieżowego.

Idealny plecak powinien zawierać...

Powinien mieć wiele przegródek. Wiele plecaków szkolnych ma wiele kieszeni zapinanych na zamek błyskawiczny. Pozwoli to na oddzielenie książek od drugiego śniadania i stroju na zajęcia wychowania fizycznego. Plecak szkolny ma też tę dodatkową zaletę, że pomaga naszemu dziecku być schludnym. Dobór odpowiednich szelek jest kluczowy zarówno w przypadku plecaka szkolnego, jak i młodzieżowego. Powinny być one na tyle szerokie, aby tył plecaka wygodnie spoczywał na plecach dziecka. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe zapięcia (np. klamra lub zapięcie na klatce piersiowej lub biodrach), które pomogą równomiernie rozłożyć obciążenie.

Więcej porad dotyczących wyboru plecaków szkolnych i akcesoriów do szkoły znajdziesz na https://edukole.pl/

dziewczyna z plecakiem szkolnym

Zwróć uwagę na sposób noszenia

Plecak do szkoły jest zaprojektowany z dwoma paskami. Należy upewnić się, że dziecko nosi go prawidłowo. Dla nastolatków, którzy spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, plecaki powinny mieć dodatkowe elementy odblaskowe, aby zapewnić widoczność po zmroku.

A może jakaś alternatywa?

Głównym problemem związanym z plecakami szkolnymi jest ich waga. Alternatywą może być plecak na kółkach i z dodatkową rączką. Dzięki temu dziecko będzie mogło przewozić cięższy bagaż. Jego wadą jest to, że nie zapewnia idealnej symetrii ciała, co może być utrudnieniem w szkołach, w których klasy znajdują się na różnych piętrach.

Co zrobić, aby zmniejszyć wagę plecaka?

Zwracajmy uwagę na to, co zawierają plecaki naszych dzieci. Czy są tam niepotrzebne zabawki, podręczniki, zeszyty? Dziecko powinno nosić mniej niż potrzebuje. Jeśli plecak jest za ciężki dla dziecka lub nastolatka (a w skrajnych przypadkach może nawet przekraczać jego wagę), należy poprosić szkołę o pomoc. Każda szkoła powinna mieć wyznaczone miejsce do przechowywania materiałów edukacyjnych. Zdrowie jest najważniejsze.