Piątek, 19 kwietnia 2024

Jak odróżnić rubin naturalny od syntetycznego?

16 sierpnia 2021

Rubin to jeden z najdroższych kamieni. Pod względem twardości ustępuje tylko diamentowi. Kolory tego klejnotu wahają się od jasnoczerwonego do głębokiej czerwieni, a nawet fioletowo-czerwonego. Rubin jest szeroko stosowany w biżuterii, a jego syntetyczną wersję można zobaczyć w laserach i mechanizmach zegarkowych.

Rubin naturalny: cechy charakterystyczne

Uważa się, że rubiny były znane człowiekowi od epoki brązu. W Indiach jeszcze przed naszą erą, nazywano ich królami drogocennych kamieni i często używano ich w talizmanach. Piękno tego klejnotu docenili także Rzymianie i Grecy. W efekcie rubiny stał się częstym towarzyszem rodziny królewskiej i szlachty. Cenny rubin można znaleźć na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. A najcenniejsze są rubiny wydobywane w Azji. Głównymi dostawcami czerwonego korundu są Tajlandia, Birma i Sri Lanka. Od czasów starożytnych znane jest również złoże rubinów na terenie współczesnego Tadżykistanu. Powszechne są również rubiny sprowadzane z Afryki Wschodniej, w szczególności z Kenii i Tanzanii.

Rubinowi przypisuje się zdolność do leczenia przewlekłego zapalenia migdałków, chorób stawów, układu pokarmowego, nerek, kręgosłupa i wątroby. Posiada również właściwości hemostatyczne. Może zapobiegać gorączce i napadom padaczkowym, łagodzić koszmary senne, depresję, poprawiać funkcjonowanie układu nerwowego, a nawet pomagać w schizofrenii. Stosuje się go również w leczeniu wrzodów żołądka, chorób skóry, chorób układu krążenia oraz w łagodzeniu wysokiej gorączki. Uważa się, że rubinowy promień pozytywnie wpływa na przemianę materii, odporność, pomaga łagodzić stany zapalne i regeneruje tkanki. Być może dlatego pierścionek z rubinem jest tak wysoce ceniony.

Istnieje kilka sposobów na zweryfikowanie autentyczności tego kamienia. Na przykład, jeśli umieścisz go w pojemniku z mlekiem krowim, kolor mleka zmieni się na różowawy. A pęknięcia w prawdziwym rubinu są zygzakowate i nigdy nie błyszczą.

To najdroższe kolorowe kamienie. Pod względem wartości najlepsze egzemplarze mogą konkurować z bardzo drogimi kolorowymi diamentami. Na przykład w maju 2015 r. w Sotheby's sprzedano nierafinowany czerwony rubin birmański o wadze 25,59 karata za 30,3 mln USD. Jest to rekord dotyczący całkowitego kosztu i rekordowy koszt w przeliczeniu na karat - 1 185 451 USD / ct. Przede wszystkim na piękno rubinów wpływa ich kolor. Rubiny mogą być czerwone z nutami różu, fioletu lub pomarańczy. Najdroższym kolorem jest czysta czerwień widmowa. W handlu wyrażenie „krew gołębia” może być używane w odniesieniu do najwyższej klasy jaskrawoczerwonego koloru rubinu.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na rozkład koloru w kamieniu. Kolor czerwony może być rozłożony w postaci nieregularnych plam. Czasami prawdziwe rubiny, a także szafiry, charakteryzują się obecnością strefowania koloru, co objawia się naprzemiennymi jasnymi i ciemnymi paskami w kamieniu, umieszczonymi pod kątem 120 stopni. Kolor najlepiej oglądać przy różnych rodzajach oświetlenia: w świetle dziennym na ulicy lub przy oknie oraz pod różnymi lampami, lub latarniami o „białym” i „żółtym” świetle. Zwróć uwagę na to, jak jasny lub ciemny jest okaz, jego nasycenie, czy przebarwienia są widoczne. Wybieraj nie ciemne kamienie, ale jasne kamienie, które dobrze wyglądają w różnych warunkach oświetleniowych.

Oprócz koloru na piękno może wpływać również to, jak dobra jest czystość. Te. Ile zawiera wtrąceń i pęknięć oraz ile są one widoczne gołym okiem lub patrząc przez 10-krotne szkło powiększające. Rubiny są rzadkimi i drogimi kamieniami szlachetnymi, dlatego ze względu na wyjątkowość czystych próbek oszlifowanych często posiadają pęknięcia. Charakteryzują się obecnością lekkich igiełkowatych wtrąceń rutylu lub bemitu. Duże nagromadzenia takich wtrąceń mogą tworzyć w kamieniu obszary zmętnienia. Inkluzje mogą być także osłonkami inkluzji gazowo-cieczowych lub inkluzjami w postaci stałej krystalicznej, takiej jak apatyt lub cyrkon.

pierścionek z rubinem

Jak rozpoznać rubin syntetyczny?

Możesz dowiedzieć się, czy zakupiony kamień jest autentyczny, używając pustego szklanego naczynia. Konieczne jest zanurzenie minerału w naczyniu i jeśli można zauważyć czerwoną poświatę emanującą z kamienia, to przed osobą jest prawdziwy rubin. Rubiny syntetyczne różnią się od naturalnych tym, że gdy klejnot zostanie oświetlony światłem ultrafioletowym, ten pierwszy będzie miał czerwony blask, a drugi będzie miał jasnopomarańczowy. Rubiny różni się od podróbki obecnością wtrąceń bąbelkowych. W kamieniach sztucznych będą puste, białe, a w kamieniach naturalnych będą wypełnione czerwonymi bazami gazowymi. Waga kamienia pomoże zweryfikować autentyczność. Naturalny rubin ma dość dużą wagę, ponieważ korund jest twardym i ciężkim minerałem.

Pierścionek z rubinem

Jeśli zdecydowaliśmy się na ten kamień, adresem, pod który należy się udać, jest jubiler u którego odnajdziemy wyjątkowe pierścionki z rubinem. Pamiętaj jednak, że rubin jest jednym z najdroższych kamieni na świecie, jest dziedziczony jako rodzinna pamiątka, ponieważ z biegiem czasu zauważalnie zyskuje na wartości. Często kamienie są „przebierane” ze staroświeckiej oprawy w ciekawą i oryginalną.

W celu przybliżonej kalkulacji kosztu pierścionka z rubinem naturalnym, trzeba znać koszt produkcji (na wszystkich etapach pracy) oraz koszt wszystkich materiałów użytych w produkcie (cena kamienia, metalu i otoczenia na przykład rubin, diamenty). Jeśli w pierścionku zostanie użyty duży egzemplarz o dobrych właściwościach, to zazwyczaj koszt tego kamienia stanowi bardzo istotny udział w wycenie całego produktu. Dlatego porównując różne produkty z dużymi szlachetnymi rubinami, należy porównać wartość kamieni centralnych.