Środa, 24 lipca 2024

Wyciskarki wolnoobrotowe - tych rzeczy nie dowiesz się podczas zakupów

19 lutego 2021

Jak wysegregować wiarygodne informacje spośród marketingowych chwytów? Która wyciskarka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Marzysz o wyciskarce wolnoobrotowej, ale nie wiesz który model wybrać? Bardzo dobrze, że tu jesteś. 

Przeglądając internet natrafić można na całą masę różnego rodzaju "rankingów" i "poradników" dotyczących wyciskarek do soków. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy twórcy wszystkich tych zestawień rzeczywiście przetestowali wszystkie opisywane przez siebie modele? Wątpię. Prawdopodobnie większości z nich nie mieli nawet w rękach. 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat korzystam z wyciskarki niemal codziennie. Samej marchwi zużywam ponad 200 kilogramów w skali roku. Używałem przeróżnych wyciskarek, od tych najtańszych, po te z najwyższej półki. Poziome i pionowe. Nie ma rzeczy o wyciskarkach, której nie wiem. 

Przeglądając internetowe fora w celu zdobycia informacji odnośnie wyciskarek możemy natrafić na negujące się informacje. Dlaczego? W takich miejscach często udzielają się sklepy czy producenci, którzy chcą jak najlepiej zareklamować właśnie swój produkt.

JAKA WYCISKARKA DO SOKÓW JEST NAJLEPSZA?

Pytając o radę sprzedawcę w sklepie zapewne otrzymasz odpowiedź, że to właśnie ten model wyciskarki wolnoobrotowej jest numerem jeden. Czy w ogóle istnieje uniwersalna, zdecydowanie najlepsza w każdym aspekcie i do wszystkich czynności? Z zebranego doświadczenia wiem, że nie.

Jednak jesteśmy w stanie wyselekcjonować topowe wyciskarki gdy skupimy się na interesujących nas kryteriach. Skupmy się na wyciskarkach do soków. 

Przy wyborze odpowiedniej wyciskarki warto się zastanowić jak często będziemy z niej korzystać i do jakich produktów. Jeśli odpowiednio ustalisz swoje priorytety, będziesz w stanie wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie produkt! Nie pozwól omamić się marketingowym zagrywkom, które chcą Ci wmówić, że dana wyciskarka wolnoobrotowa jest ekstra bo posiada najwolniejsze obroty na rynku, a inna jest dużo tańsza i nie warto przepłacać. To wcale tak nie działa. Zatem jakimi kryteriami powinniśmy się sugerować w trakcie wyboru dobrej wyciskarki do soków i warzyw?

ODPOWIEDZ NA TE PYTANIA ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA ZAKUP WYCISKARKI DO SOKÓW:

 • Jak często przewiduje korzystać z wyciskarki?
 • Z jakich produktów będę najczęściej wyciskać sok?
 • Jaką ilość soku przy jednorazowym użytku zamierzam wyciskać?
 • Jak dużo czasu zamierzam poświęcić jednorazowo na użytkowanie wyciskarki (wyciskanie oraz czyszczenie)?
 • Czy zamierzam uzyskać coś innego niż sok (lody, koktajle, sorbety)?
 • Jak dużą powierzchnie mogę zagospodarować na wyciskarkę w kuchni?
 • Czy wyciskane soki będą stosowane do kuracji leczniczych? 

Jeśli odpowiesz sobie na powyższe pytania będziesz o krok bliżej od wyboru wyciskarki, która jest idealna dla Ciebie.

Poniżej zostaniesz zaznajomiony z różnymi rodzajami wyciskarek wolnoobrotowych. Przedstawione zostały w sposób, dzięki któremu będziesz w stanie odpowiedzieć na wcześniej postawione pytania.

RODZAJE WYCISKAREK: JEDNOŚLIMAKOWA, DWUŚLIMAKOWA CZY PRASA?

Gdy jesteś już zdecydowany na zakup wyciskarki do soków to jednym z pierwszych pytań, które powinieneś przed sobą postawić jest: wyciskarka pozioma czy pionowa?

Wolnoobrotowe wyciskarki podzielić możemy na pionowe (wyposażone wyłącznie w  jeden ślimak) oraz poziome (wyposażone w jeden lub dwa ślimaki).

Cel tego artykułu to skupienie się na wyciskarkach pionowych i poziomych dwuślimakowych oraz ich porównanie. 

RÓŻNICE POMIĘDZY WYCISKARKĄ POZIOMĄ I PIONOWĄ:

 • Wyciskarka pionowa wyposażona jest w walek ślimakowy w pionie, przez co nie musisz przejmować się ciągłym dopychaniem składników. Twoje jedyne zadanie to wrzucenie produktów do środka, a wyciskarka zajmuje się resztą, przez co cały proces wyciskania staje się szybszy i przyjemniejszy.
 • Wyciskarka pozioma wyposażona jest w wałek ślimakowy w poziomie, przez co umieszczanie w niej składniki trzeba dopychać. Wyciskanie staje się bardziej czasochłonne i mniej komfortowe. 

DLACZEGO WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA PIONOWA? 

 • Przede wszystkim dlatego, że działa szybciej. Wybrane modele posiadają duże otwory, dzięki czemu nie ma potrzeby krojenie produktów na małe kawałki. To wielka zaleta, zaobserwowałem ją już przy poprzednich modelach Kuvings'a.
 • Po drugie ze względu na brak konieczności wykorzystywania popychacza (w zależności od modelu). Jeśli chodzi o mnie to w Kuvingsie nie jest mi potrzebny. To ogromna oszczędność czasu.
 • Po trzecie, wyczyszczenie wyciskarki pionowej po użytkowaniu to zaledwie około 5 minut.

Wybrane modele wyciskarki pionowej wyposażone są także w przystawki np. do lodów. Wyciskarka pionowa wydaje się być bardziej uniwersalna w zestawieniu z wyciskarką poziomą dwuślimakową.

Wyciskarka pionowa jest doskonała przy twardych składnikach. Nie ma żadnego problemu przy przerobieniu na sok jabłek, ananasa czy innych produktów, z którymi trudności mają wyciskarki dwuślimakowe.

PODSUMOWANIE

Jeśli ważna dla Ciebie jest uniwersalność oraz czas to wyciskarka pionowa jest zdecydowaniem wyborem właśnie dla Ciebie! Zwróć uwagę zwłaszcza na te z szerokim wlotem. Natomiast więcej informacji oraz zestawienie najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych znajdziesz na https://wyciskarkiranking.pl/ranking-wyciskarek/puxv/ranking-wyciskarek-wolnoobrotowych-2019.html.