Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Jak wybrać odpowiednie głośniki?

17 listopada 2020

Wszechstronną potrzebą jest oczywiście skierowanie się do naszej sekcji Nagrody, zbadanie najdroższego laureata Nagrody, na jaki Cię stać, i zakupienie go. Przecież jeśli uważamy, że można je kupić za najlepszą cenę, czyż nie wynika z tego, że są one dla Ciebie najlepsze?
 

Zdecyduj się na budżet

 
Cóż, być może. Ale uważaj na siebie. Przecież takie podejście do zakupu domu lub samochodu, na przykład, może się zdarzyć, że będziesz codziennie dojeżdżał do pracy ze swojej 10-osobowej rezydencji w Highlands of Scotland do Londynu, w swoim McLaren F1. Nie jest to idealny scenariusz dla większości ludzi.
 
Należy dokonać rozróżnienia pomiędzy tym, co najbardziej i, w bardziej osobistym sensie, najlepszym, co można uzyskać za swoje pieniądze.
 
I tu właśnie wchodzimy.
 
Biorąc to wszystko pod uwagę, największa decyzja na początku podróży zakupem głośników dotyczy oczywiście tego, ile jesteś gotów wydać.
 
Jest kilka oczywistych i, miejmy nadzieję, nieoczywistych kwestii, które należy tutaj poruszyć.
 
Na przykład, jeśli ustalisz swój budżet, znacznie zawęzisz swoje poszukiwania, zanim zobaczysz, co tam jest, a nie na odwrót.
 
Powinieneś również zastanowić się, gdzie ten budżet powinien się najbardziej rozciągać.
 
Jeśli kupujesz cały system, nie ma sensu wydawać 90 procent swoich pieniędzy na głośniki, tylko po to, aby rzuciły one bezlitosne światło na wszystkie wady znajdujące się dalej w łańcuchu.
 
Podobnie, jeśli obecnie posiadasz system, który kupiłeś za bezcen na wyprzedaży samochodu-boota, ten wielki wypalający dziurę w kieszeni może nie być najlepiej wydać wyłącznie na parę oszałamiających stojaków podłogowych.
 
Ale uważajcie na siebie. Oszczędność i roztropność są bardzo dobre, ale trzeba też wziąć pod uwagę pewien stopień zabezpieczenia na przyszłość.
 
Jeśli, na przykład, planujesz wkrótce uaktualnić inne komponenty w swoim systemie, możesz mieć powód, aby ponownie rozważyć swój budżet, aby umożliwić głośnikom z odcinkiem dźwiękowym, aby ujawnić te nadchodzące ulepszenia.
 
Przy odrobinie dalekowzroczności, wyłuskanie kilku dodatkowych funtów teraz, może na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze.
 

Zmierzyć swój pokój

 
Następnym ważnym zadaniem jest zmierzenie pokoju odsłuchowego. Dostępna przestrzeń może wymagać lub ograniczać się do określonego typu głośnika, co powinno zawęzić poszukiwania pod względem pozycjonowania.
 
Większość głośników wymaga pewnego stopnia wolnej przestrzeni, aby wykonać je jak najlepiej, więc jeśli można je zmieścić tylko w pobliżu ściany, trzeba będzie to uwzględnić podczas wyszukiwania.
 
Nie musi to mieć wpływu na jakość produktu, który ostatecznie zabierasz do domu - istnieje wiele ogromnych dźwiękowo głośników, które nie będą miały nic przeciwko swoim plecom przy ścianie, takich jak Wharfedale Diamond 220s i Q Acoustics 3010is.
 
Pamiętaj tylko, że masz do czynienia z falami dźwiękowymi, które zostaną dotknięte przez to, co napotkają w dowolnej odległości. Jeśli producent sugeruje, że potrzebujesz dwóch metrów pomiędzy głośnikami a ścianą, najlepiej nie przepychać się.
 

Kolumny podstawkowe czy stojące?

 
Następnie zastanów się, jaki typ głośników będzie Ci najbardziej odpowiadał.
 
Będziesz patrzył na głośniki podłogowe lub wolnostojące, czasami nazywane głośnikami półkowymi - nazwy, które zazwyczaj opisują ich rangę - lub ewentualnie kombinację subwoofera i satelity, przepychającą niższe częstotliwości przez subwoofer w koalicji z łatwiejszą do pomieszczenia parą głośników głównych.
 
Ogólną zasadą jest, że większe głośniki są w stanie dostarczyć większą objętość, lepszą dynamikę i więcej basu, choć nie należy zakładać, że to prawda w przypadku każdego produktu - to wszystko jest względne.
 
Co więcej, zastanów się nad głośnością, przy której będziesz faktycznie odtwarzał swoją muzykę. Czy niesamowicie potężni stojący na podłodze ludzie będą na ciebie marnować?
 
Czy te urocze, małe, regałowe głośniki będą tchnąć wystarczająco dużo życia w Twoją imprezę?
 

Dwuprzewodowe czy jednoprzewodowe?

 
Wiele głośników posiada cztery zaciski do podłączenia kabli głośnikowych, co daje możliwość biwiring.
 
Dzięki pojedynczemu zestawowi kabli wszystkie częstotliwości są kierowane do głośników razem. W przypadku biwiring'u z dwoma zestawami kabli, wzmacniacz może oddzielnie przesyłać sygnały o wyższych i średnich/niskich częstotliwościach w celu uzyskania czystszego dźwięku z najwyższą precyzją.
 
Może się zdarzyć, że Twój wzmacniacz nie będzie przystosowany do biwakowania, albo po prostu nie będziesz zainteresowany, aby to zrobić.
 
Jeśli chcesz podłączyć pojedynczy przewód do każdego głośnika, są one wyposażone w przewodzące połączenia pomiędzy każdą parą wiązek, dzięki czemu Twoja muzyka nadal będzie docierać do każdego z głośników. Warto jednak pamiętać, że głośnik wyposażony tylko w dwa złącza spowoduje w przyszłości opcjonalne usunięcie biwiringów.
 
Zobacz kolumny głośnikowe w ofercie Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/