Środa, 24 lipca 2024

Inteligentny dom i ryzyka związane z tą technologią.

27 listopada 2020

Co by było, gdyby wszystkie urządzenia w Twoim domu były wyposażone w technologię komunikacyjną, która pozwala na pewien poziom zdalnego sterowania lub automatyzacji? Cóż, ponieważ technologia wciąż rewolucjonizuje nasze codzienne życie, dzisiejsze domy są wyposażone w najbardziej gwiazdorskie urządzenia internetowe rzeczy (IoT), które sprawiają, że współczesne życie staje się łatwiejsze, bardziej komfortowe i wygodniejsze. Oto spojrzenie na najnowsze trendy w dziedzinie inteligentnych domów, które zmieniają nasz sposób życia:

Inteligentny hub domowy

To urządzenie pozwala na ujednolicenie podłączonych urządzeń i sterowanie nimi z jednej aplikacji. Amazon Echo, aplikacja Apple's Home i Google Home to niektóre z popularnych opcji w kategorii hubów z funkcjami aktywowanymi głosem, które ułatwiają codzienne życie.

Roboty

Ten trend rozpoczął się od odkurzaczy zrobotyzowanych, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki sprzątamy nasze domy, a teraz są to kosiarki-roboty. Wraz z postępem w dziedzinie AI, możemy spodziewać się większej liczby robotów domowych, które pomogą nam w codziennych zadaniach.

Inteligentne oświetlenie

Oświetlenie inteligentnego domu daje Ci pełną kontrolę nad oświetleniem w Twoim domu. Teraz możesz zmienić kolor, przyciemnić lub rozjaśnić światło, a niektóre nawet pozwolić na planowanie i geofencing.

Inteligentne systemy ogrzewania i chłodzenia

Urządzenia te posiadają wiele wbudowanych czujników, które skutecznie monitorują i kontrolują temperaturę w każdej części Twojego domu. Posiadają również większe monitory i wsparcie geofencingu i mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji.

Obawy

Systemy inteligentnego domu brzmią fajnie, ale czy są bezpieczne? Cóż, są dwa główne problemy, jeśli chodzi o korzystanie z urządzeń inteligentnego domu:

Zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego

Każde urządzenie podłączone do Internetu jest podatne na ataki cybernetyczne. Wyobraź sobie wszystko to, co systemy inteligentnego domu wiedzą o Tobie: kiedy jesteś w domu lub poza domem, codzienną rutynę i tak dalej. Cyberprzestępcy mogą włamać się do Twojego routera i uzyskać dostęp do danych osobowych, a nawet być gospodarzami wszelkiego rodzaju wirusów i ataków na całą Twoją sieć.

Obawy o zdrowie

Każde urządzenie IoT emituje niewielkie ilości pól elektromagnetycznych (EMF), które według WHO są prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi. Chociaż promieniowanie emitowane przez te urządzenia jest bardzo niskie, to wszystko sprowadza się do poziomu ekspozycji. Jeśli masz wiele systemów inteligentnego domu, prawdopodobnie jesteś bombardowany promieniowaniem EMF z wielu źródeł w swoim własnym domu. Ci, którzy są bardziej wrażliwi na EMF, mogą odczuwać bóle głowy, słaby sen lub mgłę mózgu.

Środki zaradcze

Ryzyko związane z systemami inteligentnego domu jest w większości przypadków związane z Internetem. Aby ograniczyć te zagrożenia, upewnij się, że używasz silnych haseł i aktualizujesz oprogramowanie, aby mieć najnowsze poprawki bezpieczeństwa, które eliminują znane luki i słabe punkty. Użycie routera VPN do zabezpieczenia inteligentnych urządzeń jest również konieczne. Szyfruje on wszelkie dane przesyłane przez Internet, chroniąc w ten sposób Twoją aktywność online przed ciekawskimi spojrzeniami.

Środki ochrony pól elektromagnetycznych

Pola elektromagnetyczne są emitowane przez wszystkie formy technologii, więc trudno jest ich całkowicie uniknąć. Ponadto, istnieje wiele naturalnych źródeł tego rodzaju promieniowania, w tym słońce, burze z piorunami i sama ziemia. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie tych urządzeń, gdy nie są używane, a tam, gdzie to możliwe, połączenie za pomocą kabla ethernetowego, ponieważ jest to znacznie bezpieczniejsze. W przypadku urządzeń przenośnych można również zastosować ekran EMF.

Wniosek

Technologia inteligentnego domu to siła, z którą należy się liczyć. Nadal ma ona istotne zalety, mimo że ma pewne wady. A w miarę postępu technologicznego interesujące będzie zobaczenie, jak te systemy oferują pomoc domową w bardziej innowacyjny sposób, a jednocześnie są w stanie ograniczyć ryzyko.