Piątek, 24 maja 2024

Zgubiony lub skradziony telefon? Co zrobić dalej

22 listopada 2021

To przerażąjące uczucie, gdy zdajesz sobie sprawę, że twój telefon nie jest tam, gdzie myślałeś, że jest najgorszy. Utrata smartfona może zdarzyć się każdemu, ale można uniknąć kompletnej katastrofy utraconego telefonu, jeśli jesteś przygotowany.

Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy zdasz sobie sprawę, że twój telefon jest rzeczywiście brakuje jest nie panikować!

UŻYTKOWNICY ANDROID: UŻYJ "ZNAJDŹ MOJE URZĄDZENIE"

Jeśli masz telefon z systemem android, najprostszym sposobem na znalezienie telefonu jest użycie funkcji Znajdź moje urządzenie, która została wbudowana w telefon dzięki Google Play. Większość telefonów i urządzeń z systemem Android 2.3 lub nowszym posiada tę funkcję.

Można z niej korzystać w aplikacji lub przez okno przeglądarki. Po otwarciu aplikacji lub wyszukiwaniu w przeglądarce, zobaczysz wszystkie swoje urządzenia wymienione na górze. Wystarczy kliknąć na swoje urządzenie i można zobaczyć, gdzie to było ostatnio "widziane".

Czytaj więcej na ten temat na: https://lokalizo.pl

Będzie to również daje możliwość, aby zadzwonić, zablokować urządzenie, lub usunąć całą zawartość z urządzenia. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na usunięcie zawartości telefonu, nie będziesz mógł go ponownie zlokalizować za pomocą funkcji Znajdź moje urządzenie.

UŻYTKOWNICY IPHONE'ÓW: SKORZYSTAJ Z FUNKCJI "ZNAJDŹ MÓJ IPHONE".

Apple ułatwia zlokalizowanie zgubionego iPhone'a, instalując na każdym urządzeniu z systemem iOS aplikację Znajdź mój iPhone. Działa ona podobnie do funkcji Znajdź moje urządzenie w systemie Android i wyświetla zaginionego iPhone'a na mapie, dzięki czemu można go łatwo znaleźć. Możesz również uzyskać do niej dostęp za pomocą przeglądarki.

Będziesz mieć możliwość odtwarzania dźwięku na telefonie iPhone, oznaczyć go jako "Lost", wymazać iPhone'a lub wysłać wiadomość do telefonu, gdy jest w trybie utracone.

Aplikacja Znajdź mój iPhone może także lokalizować zagubione iPody i iPady.

CO ROBIĆ, JEŚLI TELEFON ZOSTAŁ SKRADZIONY LUB ZGUBIONY?

Jeśli próbowałeś znaleźć swój telefon i zdałeś sobie sprawę, że jest on całkowicie zagubiony lub został skradziony, wykonaj poniższe kroki.

MASZ UBEZPIECZENIE?

Jeśli masz plan ubezpieczeniowy, który obejmuje kradzież lub utratę smartfona, to oczywiście jest to idealne rozwiązanie. 

Twoim pierwszym krokiem jest zadzwonienie do swojego operatora komórkowego, aby zawiesić usługę, a następnie zgłosić ją jako skradzioną lub zagubioną.

Jeśli możesz, zdalnie wymaż swoje urządzenie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapytaj swojego operatora sieci komórkowej.

Sprawdź: Znajdź moje urządzenie.

smartfon

Zmień hasła do swoich kont. Może to być bolesne, ale lepsze to niż ryzykowanie, że ktoś będzie w stanie uzyskać dostęp do Twoich kont i danych za pośrednictwem skradzionego urządzenia.

Zgłoś roszczenie ubezpieczeniowe, aby rozpocząć proces wymiany urządzenia. Wielu ubezpieczycieli oferuje wymianę telefonu w następnym dniu, więc pamiętaj, aby zapytać o to podczas składania wniosku.

JEŚLI NIE MASZ UBEZPIECZENIA

Kroki w tym przypadku są podobne do tych, które należy podjąć w przypadku posiadania ubezpieczenia. Nadal należy:

Zawiesić usługę telefoniczną i zgłosić telefon jako zgubiony lub skradziony do swojego operatora telefonii komórkowej.
Zdalnie wymazać telefon
Zmienić wszystkie hasła do kont, aby zabezpieczyć informacje o kontach
Sprawdź polisę ubezpieczeniową właściciela lub najemcy i upewnij się na 100%, że wymiana nie będzie objęta ubezpieczeniem (czasami tak jest!).
Jeśli korzystasz z telefonu, aby uzyskać dostęp do służbowych e-maili, aplikacji i innych potencjalnie poufnych informacji, pamiętaj, aby powiadomić pracodawcę o utracie telefonu. Dział IT Twojego pracodawcy może dysponować protokołami, które pomogą zabezpieczyć Twoje dane.

ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ DUCHA W PRZYPADKU PRZYSZŁYCH TELEFONÓW

Jeśli kiedykolwiek zgubiłeś telefon, możesz być pewien, że nie chcesz już nigdy więcej przechodzić przez ten proces! Po wymianie telefonu wykonaj poniższe kroki, aby zabezpieczyć telefon na wypadek, gdyby znów został skradziony lub zgubiony.

  • Rozważ ubezpieczenie telefonu. Na naszym blogu znajdziesz informacje na temat potencjalnych zalet i wad ubezpieczenia smartfona, więc zacznij od tego!
  • Zabezpiecz swój telefon silnym kodem PIN, hasłem, które nie jest łatwe do odgadnięcia, lub użyj opcji biometrycznej, takiej jak odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy, kiedy tylko jest to możliwe.
  • Upewnij się, że Twój telefon jest zarejestrowany do celów zdalnego śledzenia, jeśli nie jest to funkcja automatycznie wbudowana w urządzenie.
  • Utwórz kopię zapasową danych, aby nie stracić wszystkiego w przypadku ponownej utraty telefonu. Dowiedz się więcej o kopiach zapasowych danych i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie, przechodząc na: http://Lokalizo.pl