Czwartek, 19 września 2024
Wzrok stanowi jeden spośród naszych najbardziej istotnych zmysłów, dlatego tak ważne pozostaje wybranie właściwego specjalisty, do którego udamy się na jego zbadanie. Kiedy myślimy na temat badania oczu, zwykle jako pierwszy na myśl przychodzi nam okulista i optyk. Ciągle mało osób zdaje sobie sprawę, iż pośród ekspertów, którzy dbają o nasze oczy, jest również optometrysta. Ale czym on się tak dokładnie zajmuje?
Optometrysta jest zawodem medycznym, tak samo jak okulista. Niemniej jednak, nie zajmuje się on wykrywaniem oraz leczeniem schorzeń w obrębie oka, zaś diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. To specjalista w zakresie korekcji wad wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych czy też okularów. W wypadku, kiedy zauważy zmiany w oku, które wskazują na odstępstwa od przyjętych norm, skieruje danego pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Zarówno optometrysta, jak i okulista zajmują się narządem wzroku, ale jednak w innym zakresie. Czym mogą się różnić?
Kiedy wystąpią u nas problemy ze wzrokiem, dolegliwości bólowe albo zaczerwienienie oczu czy też bóle głowy, zwykle udajemy się do lekarza okulisty. To on odpowiada za postawienie diagnozy, jak i leczenie schorzeń mających związek z oczami.
Z kolei zaś optometrysta jest specjalistą, którego zadaniem, będzie wykonanie prawidłowego pomiaru refrakcji (pomiaru wady wzroku), jak i dobranie właściwej mocy okularów, soczewek kontaktowych, ale i innego typu wzrokowych pomocy. Zajmuje się także diagnozowaniem dysfunkcji w widzeniu dwuocznym. Jeżeli optomeryście uda się zauważyć zmiany chorobowe w obrębie oczu, to skieruje on pacjenta do okulisty.
Wady refrakcji, które nazywane są inaczej niemiarowością oczu, zwykle dotyczą astygmatyzmu (tak zwanej niezborności rogówki), krótkowzroczności albo nadwzroczności. Chociaż krótkowzroczność może być dziedziczna, to jednakże obecnie jedną spośród najważniejszych jej przyczyn jest użytkowanie wzroku tylko na niewielką odległość, przy monitorze komputera albo do czytania. Dla wzroku niebezpieczna jest ciągła konieczność akomodacji, czyli takiego jego dostosowania, żeby widzieć ostro przedmioty, które znajdują się w różnorodnej odległości od osoby patrzącej - notatki, klawiatura, monitor. Gałki oczne mogą wówczas wykonywać wiele tysięcy ruchów, co prowadzi do tego, iż już po paru miesiącach dochodzi do wyraźnego pogorszenia się ostrości widzenia.
U co drugiej osoby, zwykle będącej w wieku powyżej 40 roku życia, dochodzi do rozwoju tak zwanej prezopii (inaczej starczowzroczności). Najpierw powinniśmy zauważyć konieczność czytania w lepszym świetle, następnie coraz bardziej będziemy oddalać tekst od naszych oczu. Dzieje się tak z uwagi na to, iż soczewka robi się dużo mniej elastyczna i tym samym traci zdolności do akomodacji. Nie jest to absolutnie wada wzroku i nie można jej mylić z tak zwaną nadzwrocznością. W pewnym wieku dotyka praktycznie każdą osobę. Po pewnym czasie występować może brak możliwości czytania bez specjalistycznego korygowania wzroku. Potrzebne będą wówczas okulary, które zastępują zdolności akomodacyjne oczu.
Nie warto kupować okularów służących do czytania na własną rękę w aptece czy też w sklepie. Nieodpowiednie dobranie mocy korekcyjnych szkieł może wyłącznie zaszkodzić, może wyłącznie zaszkodzić, nie zaś pomóc. Szkodliwe będą także soczewki kontaktowe nabywane bez uprzedniego odbycia konsultacji z odpowiednim specjalistą, chociażby w sklepie internetowym. Użytkownicy noszą je nierzadko przez wiele dni, a nawet i tygodni, bez żadnej przerwy, co doprowadza do zwiększenia ryzyka infekcji rogówki i spojówek.
Odpowiednie szkła dobierze nam optometrysta Kraków. Kraków to miasto, w którym z pewnością znajdziemy tego typu specjalistę np. https://salonsuperoptyk.pl/. Dzięki temu, iż zajmuje się on tylko badaniem oczu i dobieraniem soczewek albo okularów, może poświęcić nam znacznie więcej czasu i przekazać cenne informacje odnośnie tematyki różnych opcji korygowania wzroku.