Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Pierścionek z ametystem

14 kwietnia 2021

Ametyst to niedrogi kamień szlachetny, rodzaj fioletowego kwarcu. Przezroczysty i bardzo piękny kamień o ciemnych i jasnych kolorach występuje w naturze w postaci kryształów. Nieoszlifowane kryształy ametystu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów na całym świecie. Ze względu na delikatny fioletowy odcień jubilerzy nazywali go „kamiennym fioletem”.

Ametyst: kamień szlachetny: przeznaczenie, symbolika

Jest to kamień szlachetny, który jest szeroko poszukiwany w branży jubilerskiej. Biżuteria z ametystami cieszy się ogromną popularnością ze względu na niezwykłe piękno, różnorodność odcieni oraz właściwości energetyczne. Ametyst to symbol oddania i szczerości. Zaleca się noszenie biżuterii z kamieniem, jeśli dręczy cię niepokój emocjonalny. Energia kamienia pozwala uzyskać wewnętrzny spokój, pomaga zachować zdrowie psychiczne, wzmacnia wolę. Starożytni Rzymianie nazywali ametyst „błogosławionym kamieniem”, który przynosi szczęście i pokój.

Ten kamień jest kochany przez magów i medium, ponieważ jest podatny na działanie magii bardziej niż wiele innych kamieni szlachetnych. Starożytne ametysty bardzo często uważano za zaklęte. Takie okazy były cenione szczególnie, ponieważ ich energia jest wielokrotnie wzmacniana, gdyż kamień jest w stanie magazynować magiczną energię przez setki lat.

Ametyst jest również uważany za kamień wierności i wiecznej miłości. Według legendy Święty Walenty nosił pierścień z ametystem z wyrzeźbionym wizerunkiem Kupidyna. W dawnych czasach nosiły go wdowy i wdowcy, na znak oddania ich zmarłym małżonkom. Przez cały czas ametyst był uważany za potężny talizman, który chroni przed złym losem. Ametyst jest w stanie wypędzić nieodwzajemnioną i nieszczęśliwą miłość z serca kobiety. Uważa się, że ametyst w kształcie serca jest najlepszym prezentem od pana młodego dla panny młodej i talizmanem, który przynosi szczęście i spokój nowożeńcom.

Ametyst zwiększa czujność i roztropność osoby. Chroni przed pochopnymi i pochopnymi działaniami. Podobno kamień wybiera swojego właściciela i nie akceptuje każdego. A jeśli wybierze, to po stałym kontakcie, chłonie ducha swojego pana, staje się bratnią duszą i pomaga mu w każdy możliwy sposób w życiu. Właściciel kamienia odczuwa z nim duchową więź i praktycznie nie rozstaje się z kamieniem. Ametyst w kolorze srebrnym sprzyja przyjacielskim kontaktom, udanym spotkaniom biznesowym. Uważa się, że bezpłodnym kobietom pomaga srebrna biżuteria z ametystami, aby zostać matkami, a mężczyznom - przywrócić męską siłę. Ametyst w złocie zapewnia równowagę energetyczną organizmu. Ametyst świetnie prezentuje się w biżuterii z czerwonego złota w połączeniu z cytrynami i chryzolitami.

Najczęściej w naturze kamień występuje w fioletowym kolorze o różnym nasyceniu. Tak piękny odcień uzyskuje dzięki obecności organicznych zanieczyszczeń barwników w skałach krystalicznych. Ten wyjątkowy minerał jest prawie zawsze przezroczysty i ma jasny szklisty połysk. Ciekawe, że ametyst zmienia nieco swój kolor w zależności od oświetlenia i kąta patrzenia.

biżuteria z Ametystem

Pierścionek z ametystem: dla kogo?

Ametyst to fioletowa odmiana kwarcu. W naturze ametyst występuje w postaci kryształów o pryzmatycznym podłużnym kształcie, zakończonych sześciokątną piramidą. Do XVIII wieku głównym dostawcą ametystu była wyspa Cejlon. Wcześniej nie tylko biżuteria była wykonywana z ametystów. Tak więc w starożytnych Chinach wysoko ceniono butelki z ametystem, które służyły do przechowywania maści, balsamów i kadzideł. W starożytnym Egipcie do przyrządzania potraw dla faraonów używano ametystów. Obecnie oprócz biżuterii z ametystów wykonuje się wykwintne szkatułki, ramki do zdjęć i inne drogocenne kompozycje dekoracyjne, które mogą ozdobić nawet najbardziej luksusowe wnętrze.

Gdzie znaleźć wyjątkowy pierścionek z ametystem? W procesie obróbki kamień otrzymuje wspaniałe stopniowane cięcie. Najładniejsze pierścionki to te w połączeniu z diamentami i szmaragdami. Tu zwykle stosuje się drogie, pięknie zabarwione fioletowo-czerwone i fioletowe próbki ametystu. Cena ametystu zależy od nasycenia koloru i przezroczystości.

Pierścionki z ametystem są niezwykłe ze względu na ich cudowne piękno. Możesz być pewien, że drugiego takiego pierścienia nie będzie miała inna kobieta, ponieważ każdy kamień ametystu jest wyjątkowy, w naturze po prostu nie ma dwóch identycznych kamieni ametystowych. Złoty pierścionek z ametystem jest bardzo popularny jako pierścionek zaręczynowy, ponieważ po pierwsze jest stosunkowo niedrogi, a po drugie ma wspaniały połysk i równie dobrze prezentuje się zarówno w słońcu, jak i przy sztucznym świetle.

Bardzo trudno jest kupić pierścionek z dużym ametystem, ze względu na to, że duże kamienie prawie zawsze mają małe inkluzje, co nie zawsze wygląda ładnie. Dlatego jubilerom zaleca się wybieranie biżuterii z kamieniami średniej lub małej wielkości. Według większości ekspertów złoty pierścionek z ametystem w połączeniu z brylantami i szmaragdami jest najbardziej szykowny, stylowy i wyjątkowo piękny. Wyśmienita kombinacja kolorów automatycznie klasyfikuje takie dzieła sztuki jubilerskiej jako szczyt luksusu.